top of page

Eğitmenlerimiz

Ethem KOCABAŞ

Yazar, Eğitmen

Almanya’da başlayan eğitimini, İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik fakültesinde devam ettirmiştir. Lisans eğitimi sonrası ABD’de “Zihin Modelleme ve Zihin Analizi” konularında özel projelerin başındaki kişi olan dünyanın önde gelen eğitmenlerinden Wyatt Woodsmall’dan (Uluslararası Tipolojik Araştırmalar Enstitüsü-International Research Institute for Human Typlogical Studies) özel eğitim alıp, “Davranış Bilimleri Eğitimleri” konusunda Woodsmall’u Türkiye’de asiste etmiştir.   İlerleyen yıllarda zekâ, genetik, noetik, kuantum fiziği, nörofelsefe, nörokuantoloji, ve nöroteoloji konularında da akademik düzeyde araştırmalar yapmıştır.  

 

Türkiye’nin ilk Nöro Eğitim Merkezi’nin kurucularından olan Kocabaş, “Eğitimde Nörobilimler” konusunda pek çok bilimsel araştırma gerçekleştirmiştir. Üniversitelerin bölüm başkanlıklarının ve dekanlarının da desteği ile mesleklerin beyin kodları kapsamında analizini gerçekleştiren özel bir projeye başkanlık yapmıştır. Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı ile ortaklaşa gerçekleştirdiği 2 yıl süren uluslararası boyuttaki bir diğer projede de “müzikle beyin arasındaki ilişkiyi” araştırıp kitabını yazmıştır.  

 

2007 yılında Milliyet Gazetesinin İnsan Kaynakları Sitesinin bir yıl eğitim danışmanı ve köşe yazarlığı görevini de gerçekleştiren Ethem Kocabaş, 2013 yılında Türkiye’nin en büyük kitap portalı olan okuryazar.tv tarafından yayına hazırlanan Türkiye genelinde seçilen 100 kitap ve 100 yazar başlıklı çalışmada da “Liderliğin Zihin Kodları” adlı kitabıyla yer almıştır.  

 

2014 yılında çıkan ve eleştirmenler tarafından Da Vinci Şifresi ile Matrix’in sentezi olarak gösterilen “Bir” adlı bilim kurgu romanı ile Türkiye’de bir ilke imza atmıştır ve roman çok satanlar listesinde yer almıştır.  Kocabaş, tıp fakültelerinin nöroloji anabilim dallarındaki doktorlara, doktor ve hasta ilişkilerinde tipolojik şifreler konusunda eğitimler de vermektedir.

 

11 yılı bulan eğitmenlik kariyerinde “Analitik düşünce”, “Yönetimde beyin stratejileri”, “Beyin odaklı liderlik stratejileri”, “Sağ beyin ve yaratıcılık stratejileri”, “Zihin analizi stratejileri” ve “İletişimin zihin kodları” gibi nörobilimlerle ilgili pek çok farklı konuda eğitimler vermeye devam etmektedir. Türkiye’de beyin bilimlerinden hareketle meslek seçimi ve kariyer planlaması konusunda danışmanlık yapan ilk uzmandır.

Ethem_Kocabas_Egitmen-Burada_edited.jpg
bottom of page