top of page
Stok Görseller (4000 × 2250 piksel) (4).jpg

Eğitmenlerimiz

Muammer Yanmaz

Fotoğrafçı, Eğitmen

Muammer Yanmaz, 1969 yılında İstanbul'da doğdu. Eğitimini Saint Michel Lisesi ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi'nde tamamladı. Fotoğrafa olan ilgisi yaşamının her anında devam etti. Tarihi, her zaman işvereni olarak görerek çektiği her kareyi sakladı ve değiştirmekten kaçındı. Erken yaşlarda spor fotoğrafçılığı yaparak ân'ı dondurmanın önemini anladı, gazete ve dergilerde çalışarak fotoğrafın insanlar üzerindeki etkisini gözlemledi.

1992 yılında İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın arşiv fotoğrafçılığı görevini üstlendi. Bu görev ona Woody Allen, Joan Baez, Harvey Keitel, Kevin Spacey, Michelangelo Antonioni, Ian Holm ve Sophia Loren gibi ünlü isimleri fotoğraflama şansı tanıdı. İlk bireysel projesi olan “Türk Sineması’nın Yönetmenleri”nde 40 yönetmeni görüntüledi ve bu sayı, sonraki projelerinde de özel bir yer tuttu.

Yanmaz, "40 İstasyon" projesinde tiyatro oyuncularını kulislerde, "40 Ayna" projesinde ise lise arkadaşlarını 25 yıl arayla aynı ortamda fotoğrafladı. Ayrıca, “Yaşanmış Yüzler” ve “40 Hayat” gibi projelerde, 40 çocuğun doğumlarından hayatlarının dönüm noktalarına kadar fotoğraflarını çekti. “Kadın Sinema Oyuncuları” projesiyle de bu özel sayıya olan bağlılığını sürdürdü.

Reklam fotoğrafçılığına ve farklı fotoğraf projeleri üretmeye devam eden Yanmaz, 2004 yılında kurduğu 40 Haramiler Platformu’nda fotoğraf eğitmeni olarak görev almaktadır. Bu platformda, fotoğraf eğitimi vererek insanların hayatlarına dokunmaktadır.

Muammer Yanmaz, fotoğrafçılığa olan tutkusunu ve tarihsel bilinci, hem kişisel projelerinde hem de profesyonel kariyerinde yansıtarak, bu alandaki çalışmalarını sürdürmektedir.

Ekran Resmi 2024-06-14 14.01.19.png
bottom of page